بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)

هم‌اکنون 618 نفر با این مجموعه مرتبط هستند.

حجت‌الاسلام حیدریان اردکانی: اشتراکات امام حسین(ع) و یارانش با امام مهدی(عج) و منتظرانش

این کارشناس مهدوی با شرح ویژگی‌های مشترک اصحاب امام حسین(ع) و یاران امام زمان(عج)، گفت: اهمیت دادن به نماز، اهتمام به صله رحم، عفت، حیا و غیرت ناموسی و خوش اخلاقی ازجمله این ویژگی‌ها است.
حجت الاسلام «حسین حيدريان اردكاني» در گفتگو با خبرگزاری شبستان در بیان اشتراکات یاران امام حسین(ع) و اصحاب امام زمان(عج)، اظهار کرد: در زندگی امام حسین(ع) و یاران ایشان ویژگی هایی بیان شده که روایات درباره امام زمان(عج) و خصوصیات یاران ایشان نیز به آنها تصریح کرده اند.
این کارشناس مرکز تخصصی مهدویت تصریح کرد: یکی از این ویژگی ها اهمیت ویژه دادن به نماز است امام حسین(ع) در بحبوحه جنگ نماز خواندند و حتی در شب عاشورا برای نماز و مناجات با خدا از دشمن مهلت گرفتند، یاران حضرت سیدالشهداء(ع) هم چنین بودند. در تعابیر امام مهدی(عج) هم بر نماز اول وقت تاکید بسیار شده است چنان که فرمودند: از رحمت خدا دور است، کسی که نماز صبح را دیر بخواند تا دیگر ستاره ای در آسمان نباشد.
وی با بیان اینکه از دیگر اشتراکات اصحاب سیدالشهداء(ع) و مهدی یاوران اهتمام و توجه به صله رحم است، گفت: چنان که امام حسین(ع) در میانه جنگ وقتی شمر خواست برای حضرت عباس بن علی(ع) امان‌نامه بگیرد و آن حضرت(ع) را صدا زد و امام(ع) دیدند حضرت عباس(ع) و برادران شان جواب نمی دهند، جواب بدهید اگرچه فاسق است، اما آشنا است و نباید او را بی پاسخ گذاشت!
حجت الاسلام حيدريان اردكاني تاکید کرد: همچنین، از حضرت اباعبدالله الحسین(ع) است که فرمودند: اگر کسی می خواهد روزی اش زیاد شود، صله رحم کند. نقل است علی بن مهزیار اهوازی محضر امام زمان(عج) رسید و حضرت(ع) فرمودند: می‌دانی چرا دیدار من و تو به تأخیر می‌افتاد ... و چون قطع رحم کرده بودی.
این کارشناس مهدوی با بیان اینکه «عفت، حیا و غیرت ناموسی» از دیگر اشتراکات یاران حسینی و اصحاب مهدوی است، ابراز کرد: امام حسین(ع) در آخرین لحظات عمر وقتی به خیام ایشان حمله شد، فرمودند: تا من زنده هستم به سمت خیام حرم من نروید؛ از این رفتار و توجه حضرت(ع) غیرت ناموسی برداشت می شود.
وی اضافه کرد: امام زمان(عج) نیز در دعای شریف «اللَّهُمَّ ارْزُقْنَا تَوْفِيقَ الطَّاعَةِ ...» در تعیین تکلیف برای گروه های مختلف درباره زنان می فرمایند: «علی النساء بالحیاء والعفّة» و برای زنان عفت و حیا را از خداوند مسئلت می دارند.
حجت الاسلام حیدریان کاشانی با بیان اینکه خوش اخلاقی از دیگر وجوه اشتراک این دو گروه از اصحاب ائمه(ع) است، گفت: امام حسین(ع) فرموده اند: خوش اخلاقی عبادت است؛ و از امام صادق(ع) است که فرمودند: هر کس می خواهد از یاران امام مهدی(عج) باشد باید اهل ورع و خوش اخلاقی باشد. این یعنی نه امام حسین(ع) بداخلاق ها را دوست دارند و نه امام زمان(ع).
وی با اشاره به اهتمام اصحاب امام حسین(ع) به کسب رزق حلال، بیان کرد: حضرت سیدالشهداء(ع) در دعای عرفه عرضه می دارند: خدایا! روزی حلال به من عطا کن. همچنین، در عاشورا وقتی دشمن را نصیحت می کنند فرمودند: می دانید چرا حرف من در شما اثر نمی کند چون شکم هایتان از حرام پر شده است. امام زمان(عج) نیز در دعای «اللَّهُمَّ ارْزُقْنَا تَوْفِيقَ الطَّاعَةِ ...» می فرمایند: «وَطَهِّرْ بُطُونَنا مِنَ الْحَرامِ وَالشُّبْهَةِ». یعنی از خدا روزی ای را طلب می کنند که صلاح دنیا و آخرت در آن باشد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: در منابر حسینی محرم و صفر باید این ویژگی های یاران سیدالشهداء(ع) تبیین شود تا بدانیم چرا امام حسین(ع) آن تعابیر منحصربفرد را برای یاران خویش به کار بردند ما نیز چنین باشیم تا امام زمان(عج) را از خود راضی و خشنود سازیم.
آخرین ویرایش
در 1399/6/19 08:31

مطالب پربازدید را ببینید
و یا به فهرست بازگردید.

بازگشت به ابتدای صفحه

تلفن
نشانی
021-88998600
تهران، خیابان انقلاب، خیابان قدس، نبش خیابان قدس و ایتالیا، پلاک 98
پیامک
30001366