بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)

هم‌اکنون 649 نفر با این مجموعه مرتبط هستند.

مراسم رونمایی از پرده روایت گری مهدوی ( قدرت اسلام ) در بنیاد استان اصفهان برگزار شد.

مراسم رونمایی از پرده نقاله‌خوانی مهدوی با نام " قدرت اسلام " در تاریخ دوشنبه پنجم آباه ماه در بنیاد استان اصفهان در حضور آیت‌الله ناصری اصفهانی ، مدیر بنیاد استان و رئیس سازمان تبلیغات اسلامی استان اصفهان و جمععی ار فرهیختگان استان برگزار شد.
آیت الله ناصری در این مراسم با اشاره به نمایندگی حضرت ولی‌عصر(عج) از جانب خداوند بر تمام جهان اظهار داشت: راه سعادت و تکامل در این زمان به توسل به ولی‌عصر(عج) منحصر است اگر چه خدا هست ولی آن بزرگوار هم راهنمایی می‌کند؛ نمایندگی امام زمان(عج) چیز دیگری است و او نماینده حق در عالم وجود بوده و به مناطق ما اختصاص ندارد.
وی ادامه داد: خداوند مشکلاتی را برای بندگان مقدر کرده‌ است که این مشکلات و عوارض اجتماعی با توسل به امام زمان(عج) برطرف می‌شود و آن‌ها که می‌گویند ما توسل کردیم و نتیجه نگرفتیم باید بدانند که از ماست که بر ماست و تنها مانع استجابت دعاها خود ما هستیم.
حضرت آیت الله ناصری با تاکید بر انجام اعمال واجب و توسل به امام زمان(عج) برای حل مشکلات تصریح کردند: توسل یک شرط دارد و آن شرط این است که ابتدا یک توبه از اعمال گذشته انجام شود، سپس عمل به واجبات و ترک محرمات، خلوص داشتن در عمل یعنی عمل تنها برای خدا انجام شود و تکرار ذکر "یا ابن‌الحسن " در تمام مشکلات که این راه، راهی است که برای رفع مشکلات تخلف ندارد و راه دیگری از بزرگان نشنیده و در روایات ندیده‌ام.

نگارگری 16 موضوع از مهدویت
در ادامه مراسم رونمایی از پرده نگارگری شده توسط هنرمندان در حضور آیت‌الله ناصری و حجت‌الاسلام نیلی‌پور مدیر بنیاد استان انجام شد.
نیلی پور در رابطه با این تابلو اظهار داشت: 16 موضوع از معارف مهدویت در این پرده نگارگری و خطاطی شده‌ است که در حاشیه اول پرده 57 مصرع شعر از 12 شاعر از جمله مولوی، حافظ، امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری، مرحوم نراقی و سایر شاعران با موضوع مهدویت خطاطی شده و در حاشیه دوم 110 لقب از القاب حضرت بقیه الله هست و نقشی که اطراف این حاشیه است را از مسجد جمکران گرفتیم و همچنین در حاشیه سوم 14 آیه از آیات المهدی و بعد از آن 40 روایت از 14 معصوم با موضوع مهدویت خطاطی شده‌ است.
وی ادامه داد: پس از حاشیه‌های پرده به متن آن می‌رسیم که در سمت راست شمسه ولایت را آوردیم که نام مقدس حضرت رسول در مرکز و 12 مرتبه نام حضرت زهرا به عنوان کانون ولایت تکرار شده و سپس نام مقدس 12 معصوم و نام مادرانشان کار شده‌است؛ بعد از آن قصه میلاد حضرت حجت و نزول ملائکه در نیمه شعبان برای عرض شادباش به خاندان عصمت و طهارت و خورشید پشت ابر به تصویر کشیده شده که حضرت فرمودند در دوران غیبت مسئله من مانند خورشید پشت ابر است که مسئله غیبت امام زمان(عج) در اینجا روایتگری خواهد شد.
حجت‌الاسلام نیلی‌پور تصریح کرد: در قسمت دیگر تابلو نام نواب اربعه خاصه حضرت و 2 تشرف نگارگری شده‌ است که یکی از تشرف‌ها پدر علامه مجلسی بوده‌اند و در این تشرف توصیه به خواندن صحیفه سجادیه شده و تشرف بعدی پیرمرد قفل‌سازی است که به خاطر رعایت انصاف در معاملاتش حضرت فرمودند اگر شما چنین باشید، ما به سراغ شما می‌آییم؛ در قسمت دیگر خیمه انتظار و دو قسمت از دعای ندبه و " این‌ الطالب بدم‌ المقتول بکربلا " مشاهده می‌شود که روایتگری قصه غیبت در اینجا نیز خوانش می‌شود.
وی افزود: پس از آن دوران نیابت عامه یا غیبت کبری است که از نماد نجف، قم و فیضیه استفاده کردیم برای اینکه نقش هدایتگری علما از کلینی تا خمینی و خامنه‌ای را اینجا مطرح کنیم و در پایان تابلو ابتذالات دوران غیبت و علائم آخرالزمان(عج) مطرح شده که انسان آخرالزمانی در دوران غیبت دچار ده‌ها ابتلای اخلاقی و اعتقادی منفی می‌شود و برآیند این، سپاه سفیانی و جریان سفیانی است که در نهایت در بیرون مدینه و در منطقه بیداء دچار خصم می‌شود.
رئیس بنیاد مهدویت و آینده‌پژوهی اصفهان در رابطه با روایتگری مسائل مربوط به منتظران ظهور عنوان کرد: بر بال‌های پر و بال سیمرغ در تابلو 12 وظیفه از وظایف منتظران و برآیند آن زمینه‌سازان ظهور هستند که در بین آن‌ها حاج قاسم سلیمانی را برای تقدیر از مجاهدت جهانی ایشان به‌ تصویر کشیده‌ شده‌اند؛ در سمت چپ تابلو نماد کعبه، اولین بیعت کننده با حضرت حجت یعنی جبرئیل و یاران رجعت کننده حضرت و سایر یاران ایشان نگارگری شده‌ است.
وی ادامه داد: در مرکز و قلب تابلو 12 مولفه از مولفه‌های حکومتی حضرت حجت و نام تابلو یعنی قدرت اسلام نگارگری و طراحی شده و در متن تابلو 313 گل نرگس به علامت تعداد یاران حضرت پراکنده است. قرآن، صحیفه سجادیه و نهج‌البلاغه هم در متن تابلو طراحی شده و در 4 طرف تابلو نام 4 ملک ارشد الهی یعنی جبرئیل، میکائیل، اسرافیل و عزرائیل و ذکر "سبحان الله و الحمدلله و لا اله الا الله و الله اکبر " طراحی شده‌ است.
حجت الاسلام نیلی‌پور در رابطه با نحوه روایتگری این تابلو برای مخاطبان بیان کرد: روایتگری این تابلو توسط کسانی‌که دوره‌های مهدویت را پشت سر گذاشتند، انجام می‌گیرد که برای روایتگری در موکب‌های اربعین تعبیه شده بود ولی اکنون در صورتی‌ که کانون‌های فرهنگی، روستاها، کارخانجات و مجالسی که درخواست داشته‌ باشند یک کیف حاوی پرده تکثیر شده از این تابلو در ابعاد 5*3، کتاب پشتیبانی برای روایتگر و 50 عدد بروشور برای مخاطبان به این عزیزان تقدیم می‌شود.
وی افزود: نگارگر این اثر مهدی نوری، خطاطان اثر استاد هوشنگ اکرامیان و سید سعید طباطباییان، ناظر و طراح مصطفی قربانی و مدیر اجرایی حجت‌الاسلام آدم‌زاده هستند و روایتگری اثر باید در 25 جلسه انجام شود.
در پایان مراسم قسمت مربوط به میلاد امام زمان(عج) توسط زینب رضایی دختر 13 ساله که حافظ 5 جزء قرآن کریم و نفر اول مشاعره اصفهان و همچنین نفر اول مسابقات قرآن در تکواندوکاران اصفهان است روایت شد، سپس مراسم تقدیر از دست‌اندرکاران این اثر ارزشمند توسط آیت‌الله ناصری و همچنین اهدای هدیه از طرف رئیس سازمان تبلیغات اسلامی کشور به حجت‌الاسلام نیلی‌پور به‌ پاس زحمات خالصانه وی صورت گرفت.


عکس
آخرین ویرایش
در 1399/8/19 09:36

مطالب پربازدید را ببینید
و یا به فهرست بازگردید.

بازگشت به ابتدای صفحه

تلفن
نشانی
021-88998600
تهران، خیابان انقلاب، خیابان قدس، نبش خیابان قدس و ایتالیا، پلاک 98
پیامک
30001366