بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)

هم‌اکنون 649 نفر با این مجموعه مرتبط هستند.

حجت‌الاسلام فوادیان: ماجرای ابوالادیان و معرفی امام زمان(عج)/ بیشترین عقیقه تاریخ به وجود مقدس امام مهدی(عج) اختصاص دارد

وی با اشاره به ابتکارات امام عسکری(ع) برای پذیرش امامت و غیبت حضرت مهدی(عج)، گفت:آمار بیشترین عقیقه برای یک نوزاد، به وجود مقدس امام مهدی(عج) اختصاص داردکه حضرت عسکری(ع) ازطریق آن خبر ولادت فرزندشان را به شیعیان رساندند.
به گزارش خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام «محمدرضا فوادیان» با بیان اینکه کیفیت به امامت رسیدن حضرت مهدی(عج) از موضوعات مهمی است که باید تبیین شود، اظهار کرد: ایشان در 9 ربیع الاول سال 260 هجری بعد از شهادت امام عسکری(ع) در هشتم ربیع، به امامت رسیدند. این امامت با جریان ها و اتفاقاتی مقارن شد که برای شیعه بسیار مهم است.
این کارشناس مهدوی بیان کرد: ما می دانیم برای امامت حضرت مهدی(عج) از سوی ائمه(ع) زمینه سازی هایی صورت گرفته است به ویژه آنکه ایشان در پنج سالگی به امامت رسیدند. ازجمله این زمینه سازی ها آنکه، قبل از ایشان امامان جواد و هادی علیهماالسلام نیز در کودکی به امامت رسیدند و این زمینه پذیرش امامت حضرت حجت(عج) در دوران غیبت صغری را فراهم کرد.
وی با بیان اینکه امام مهدی(عج) توسط نواب اربعه 69 سال شیعه را امامت کردند، گفت: اما سازمان وکالت از عهد امام جعفر صادق(ع) راه اندازی شد و به مرور به قدری وسعت یافت که با امامت حضرت مهدی(عج) توانست کار هدایت و واسطه گری بین امام و ماموم را شکل دهد.

عصر غیبت دوران حیرت و سرگشتگی شیعه است
حجت الاسلام فوادیان با بیان اینکه از ائمه معصومان(ع) درباره امام مهدی(عج) احادیث فراوانی در دست هست، ابراز کرد: همه این سخنان قبل از ولادت حضرت حجت(عج) است تا شیعه را برای امامت حضرت حجت(عج) آماده کند، چراکه شرایط بحرانی و عصر غیبت، عصر حیرت و سردرگمی است و شیعه شرایط بسیار سختی را پشت سر نهاده، وقتی امام عسکری(ع) به شهادت رسیدند جعفر، برادر ایشان ادعای امامت کرد، برخی گفتند آن حضرت(ع) به آسمان رفته و رجعت می کند و برخی دیگر گفتند قرار است برای امام عسکری(ع) فرزندی متولد شود، گروه معدودی هم می گفتند امام مهدی(عج) به دنیا آمده و امام زمان ما است.

آموزه های داستان ابوالادیان برای منتظران
وی با اشاره به زمینه سازی های امام عسکری(ع) برای امامت حضرت بقیه الله الاعظم(عج)، بیان کرد: ماجرای ابوالادیان از وکلای حضرت(ع)، یکی از این بسترسازی ها است. حضرت(ع) وی را به بیت شان دعوت کرده و فرمودند: این نامه ها را به مدائن ببر و سفر تو 14 روز طول می کشد و روز پانزدهم که به سامرا بازگردی من از دار دنیا رفته ام.
این کارشناس مهدوی تاکید کرد: ابوالادیان تا این سخن را شنید نه تنها جزع و تعارفات معمول ما را نکرد بلکه عرضه داشت: امام و حجت بعد از شما کیست؟، امام عسکری(ع) فرمودند: هر کس از تو جواب این نامه ها را خواست، بدان امام بعد از من است، و نیز فرمودند: هر کسی بر پیکر من نماز خواند و هر کس گفت در کیسه پول چه خبر است، امام بعد از من است. ابوالادیان ماموریت را انجام داد و بعد از بازگشت دریافت امام عسکری(ع) به شهادت رسیده اند. وارد منزل امام(ع) شد و دید سیدجعفر (برادر حضرت(ع)) می خواهد بر پیکر ایشان نماز بخواند، اما ناگاه کودکی پنج ساله پیش آمد و بیان کرد: من سزاوارتر هستم. بعد از دفن امام عسکری (ع) در کنار امام هادی(ع)، آن کودک به ابوالادیان فرمود: نامه ها چه شد! و اینچنین دو نشانه از نشانه های امام دوازدهم(عج) بر ابوالادیان واضح شد.

برملا شدن فریب جعفر!
وی اضافه کرد: بعد از آغاز غیبت صغری، جعفر ادعای امامت کرد و در همان ایام کاروانی برای زیارت حضرت عسکری(ع) رهسپار سامرا بود اما زمانی رسید که امام(ع) به شهادت رسیده بود و جعفر ادعای امامت داشت و برای اثبات ادعایش حتی حدیث جعل می کرد. کاروان قم از جعفر پرسیدند: درون این کیسه چیست و وی برافروخت و گفت: من من علم غیب دارم؟!
حجت الاسلام فوادیان در ادامه بیان کرد: نقل است در همان لحظه خادم بیت امام عسکری(ع) به کاروان قم گفت: شما در کیسه 1000 درهم دارید که 10 سکه روی آن محو است. ابوالادیان که از نزدیک شاهد ماجرا بود از خادم سرّ این واقعه را پرسید و وی پاسخ داد: امام زمان(عج) من را مطلع ساخته اند. ابوالادیان درباره امام مهدی(عج) پرس و جو می کند و درمی یابد، امام مهدی(عج) همان کودکی است که بر پیکر امام عسکری(ع) نماز خوانده است.

اهتمام امام عسکری(ع) برای معرفی بقیه الله الاعظم(عج)
وی درباره چرایی وقوع این ماجرا 15 روز قبل از شهادت امام عسکری(ع)، تاکید کرد: تاریخ حیات مبارک ایشان بسیار عجیب است، حضرت(ع) در سامرا زندگی می کردند و هم باید امام زمان(عج) را معرفی و هم وجود آن حضرت(عج) را به دلیل خطر خلافت، کتمان می کردند! ایشان زیباترین راه را برای معرفی در پیش گرفت. در شب نیمه شعبان عمه شان حکمیه را به محضر خواستند و گفتند امشب برای من فرزندی متولد می شود و به اقصی نقاط جهان اسلام برای عقیقه کردن گوسفند برای فرزندشان پول فرستادند، چنان که آمار بیشترین عقیقه برای یک نوزاد، به وجود مقدس امام مهدی(عج) اختصاص دارد و این اعلام ولادت امام عصر(ع) و جملگی برای ورود شیعه به عصر غیبت است.
حجت الاسلام فوادیان با بیان اینکه امام عسکری(ع) در قنوت نمازشان که در «صحیفه مهدیه» آمده، انواع دعاها را برای امام مهدی(عج) بیان و شیعه را به امام بعد از خود هدایت کرده اند، خاطرنشان کرد: چون برای اولین بار است که مردم امام شان را نمی بینند و باید اعتقاد به امام غایب داشته باشند. البته چون شیعه نمی توانست غیبت کبری را درک و تحمل کند موضوع غیبت صغری که 69 سال به طول انجامید پیش آمد و شیعه را با نواب اربعه سرپرستی کردند. تا اینکه در نیمه شعبان سال 329 آخرین نایب حضرت(عج) هم رحلت کرد و شیعه وارد غیبت کبری و نیابت عام به جای نیابت خاص مطرح شد.

گفتنی است، کلیپ تصویری این سخنان در شبکه اجتماعی چشم به راه بارگذاری شده است.
آخرین ویرایش
در 1399/8/24 10:49

مطالب پربازدید را ببینید
و یا به فهرست بازگردید.

بازگشت به ابتدای صفحه

تلفن
نشانی
021-88998600
تهران، خیابان انقلاب، خیابان قدس، نبش خیابان قدس و ایتالیا، پلاک 98
پیامک
30001366