بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)

هم‌اکنون 649 نفر با این مجموعه مرتبط هستند.

حجت الاسلام والمسلمین «ابراهیم بهاری»: علت تاخیر در ظهور امام زمان(عج)

حجت‌الاسلام بهاری با شرح علت تاخیر در ظهور امام زمان(عج)، تاکید کرد: دنیاخواهی و ترس و ... مردم زمان سبب شده تا آینده‌ای که معلوم نیست چه هنگام به پایان می‌رسد، جهانیان و خصوصاً شیعیان، جز ظلم و آزار چیزی نبینند.
حجت الاسلام والمسلمین «ابراهیم بهاری» در گفتگو با خبرگزاری شبستان و درباره علت تاخیر در ظهور امام زمان(عج)، اظهار کرد:
امام مهدی(عج) در توقیع به شیخ مفید آورده اند: «وَلَوْ أَنَّ أشْیاعَنا ـ وَفَّقَهُمُ اللّهُ لِطاعَتِهِ ـ عَلَی اجْتِماع مِنَ الْقُلُوبِ فِی الْوَفاءِ بِالْعَهْدِ عَلَیهِمْ لَما تَأَخَّرَ عَنْهُمُ الْیمْنَ بِلِقائِنا، وَلَتَعَجَّلَتْ لَهُمُ السَّعادَةُ بِمُشاهَدَتِنا عَلی حَقِّ الْمَعْرِفَةِ وَصِدْقِها مِنْهُمْ بِنا، فَما یحْبِسُنا عَنْهُمْ إِلاّ ما یتَّصِلُ بِنا مِمّا نَکرَهُهُ وَلا نُؤْثِرُهُ مِنْهُمْ؛ اگر شیعیان ما ـ که خداوند توفیق طاعتشان دهد ـ در راه ایفای پیمانی که بر دوش دارند، همدل می‌شدند، میمنت ملاقات ما از ایشان به تأخیر نمی‌افتاد، و سعادت دیدار ما زودتر نصیب آنان می‌گشت، دیداری بر مبنای شناختی راستین و صداقتی از آنان نسبت به ما; علّت مخفی شدن ما از آنان چیزی نیست جز آن چه از کردار آنان به ما می‌رسد و ما توقع انجام این کارها را از آنان نداریم» (بحارالأنوار، ج53، ص177، ح8).
این استاد اخلاق در شرح این توقیع بیان کرد: حضرت (عج) در این نامه، بعد از سفارش‌های لازم به شیخ مفید(ره) و توصیه هایی به شیعیان، به امر مهمی که سبب غیبت ایشان شده است، اشاره می‌کنند. امام عصر(عج)، نبود صفا و یکدلی در بین شیعیان را سبب غیبت خود معرفی می کنند.
وی تاکید کرد: تاریخ نشان داده است که تا مردم نخواهند و تلاش نکنند، حق بر جای خویش قرار نمی‌ گیرد و حکومت به دست اهل آن نمی ‌رسد. تجربه امیرمومنان علی و امام حسن و امام حسین(علیهم السلام)، دلیل بسیار آشکاری بر این مطلب است. اگر مردم بر خلافت حضرت علی(علیه السلام) پافشاری می ‌کردند، امروز، تاریخ مسیر دیگری را می ‌پیمود، اما دنیاخواهی و ترس و ... مردم آن زمان سبب شد از آن زمان تا آینده‌ای که معلوم نیست چه هنگام به پایان می‌رسد، جهانیان و خصوصاً شیعیان، جز ظلم و آزار چیزی نبینند.
حجت الاسلام بهاری در ادامه ابراز کرد: متاسفانه کوتاهی ما و بدتر از آن عملکرد بدمان سبب شده است که این محرومیت تا کنون ادامه یابد. طبق این حدیث، وظیفه ما برای تسریع و تعجیل در ظهور حضرت بقیه الله الاعظم(عج)، این است که آن حضرت(عج) را بر خود و خویشان مقدم بداریم و با اجرای دستورهای اسلامی و گسترش و ترویج عملی اسلام، آن امام(عج) را به جهانیان بشناسانیم و دل ‌ها را به سوی آن حضرت(عج) معطوف کنیم، تا به خواست خداوند، هرچه زودتر، زمینهٔ پذیرش مردمی و جهانی آن امام(علیه السلام) فراهم شود.
وی درباره دیگر آموزه های این توقیع امام مهدی(عج) خاطرنشان کرد: از این حدیث شریف نکاتی استفاده می‌شود، نخست آنکه خدای متعال از شیعیان عهد و پیمان گرفته که از امامان پیروی کنند و این پیروی سبب تشرف به لقای امام زمان(عج) خواهد بود.؛ علاوه بر این، اعمال ناشایست شیعیان سبب دوری آن‌ها از امام زمان(عج) شان شده است، از این رو، اعمال شایسته می ‌تواند در تسریع ارتباط با امام زمان (عج) مؤثر باشد.
آخرین ویرایش
در 1399/8/24 10:36

مطالب پربازدید را ببینید
و یا به فهرست بازگردید.

بازگشت به ابتدای صفحه

تلفن
نشانی
021-88998600
تهران، خیابان انقلاب، خیابان قدس، نبش خیابان قدس و ایتالیا، پلاک 98
پیامک
30001366