بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)

هم‌اکنون 706 نفر با این مجموعه مرتبط هستند.

شیرینی‌های زندگی که بشر با ظهور امام زمان(عج) می‌چشد

حجت‌الاسلان نصرالله‌پور گفت: ما اعتقاد داریم هدف اصلی حکومت حضرت بقیه الله الاعظم(عج)، جانبخشی به پیکر جامعه بشری است تا طعم حیات طیبه‌ای را که قرآن وعده داده، بچشد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) و به نقل از خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام «جواد نصرالله‌پور»، کارشناس مرکز تخصصی مهدویت در سلسله مطالبی در کانال تلگرامی «مهدویت و انتظار» به شرح و آموزش مباحث مهدویت پرداخته است. در ادامه مشروح جلسه «اهداف و برنامه های حکومت جهانی حضرت مهدی(عج)» مرور می شود:

حکومت جهانی حضرت ولیعصر(عج) دنبال این است که اسباب تقرب الی الله را ایجاد کند و موانع رسیدن به خدا را از بین ببرد؛ نیازهای انسان به دو بخش مادی و معنوی تقسیم می شوند، اگر قرار باشد انسان به به مقام قرب دست بیابد باید در هر دو بعد برنامه داشته باشد و در این بین موضوع عدالت در همه ابعاد آن به عنوان مهمترین دستاورد حکومت الهی که ضامن رشد انسان در جنبه های مادی و معنوی است، مطرح می شود.

در رشد معنوی مناسب است که برای درک این هدف، نگاهی کنیم به زندگی بشر در طول تاریخ و حاکمیت طواغیت بر انسان ها؛ بشر در طول قرن های متمادی راه را گم کرده و در مسیر انحطاط معنوی پیش می رود، چون از دامن حجت خدا دور شده است و در پی هوی و هوس و وسوسه های شیطانی است که یک به یک زیبایی های اخلاقی را از دست می دهد مثل تعاون و همکاری، ایثار و گذشت، احسان و نیکوکاری و در مقابل به دغل بازی و خودخواهی و موقعیت جویی و شهرت طلبی و خیانت و جنایت روی آورده است و باعث شده معنویت در بسیاری از نقاط دنیا نفس های آخرش را بکشد.

ما اعتقاد داریم هدف اصلی حکومت حضرت بقیه الله الاعظم(عج)، جانبخشی به پیکر جامعه بشری است تا حیات طیبه ای را که قرآن وعده داده، بچشد. قرار است حکومت مهدوی به انسان ها یادآوری کند انسان ها در زمین حیات طیبه داشته باشد و غرق در فضایل اخلاقی انسانی باشد؛ در سوره مبارکه انفال، آیه 24 می فرماید: «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا استَجيبوا لِلَّهِ وَلِلرَّسولِ إِذا دَعاكُم لِما يُحييكُم؛ ای کسانی که ایمان آورده‌اید! دعوت خدا و پیامبر را اجابت کنید هنگامی که شما را به سوی چیزی می‌خواند که شما را حیات می‌بخشد!»

در زمان حاکمیت ولی خدا آشفتگی درونی انسان ها از بین می رود و فضایل بر جهان غلبه می یابد همچون کمک به دیگران، ایثار و ... البته برای تحقق این هدف برنامه ای دقیق و جامع نیاز است.

دومین هدف و آرمان حکومت حضرت ولیعصر(عج)، عدالت‌گستری است؛ بزرگترین زخمی که بر پیکره جامعه بشری در همه زمان ها خورده، ظلم و ستم است همیشه اقلیتی از انسان ها به اکثریت بشر ظلم کرده اند و همواره بشر از رسیدن به حقوق خود بازمانده و هیچ زمان نعمت ها عادلانه تقسیم نشده است! و همیشه در کنار کاخ ها، کوخ ها و حاشیه ها و خرابه ها بوده اند. قدرت های زر و زور مردم مظلوم را به بردگی گرفته اند مثل استثمار رنگین پوستان توسط سفیدپوستان.

رسیدن دوران عدالت انتظار فطری همه انسان های عالم است، و نهایت این انتظار دوران عدل حکومت مهدوی است؛ امام زمان(عج) درصدد پیاده کردن عدالت در همه زمین خواهد بود و این در بسیاری از روایات به ما وعده داده شده است؛ امام حسین(ع) فرمودند: اگر از دنیا یک روز باقی نمانده باشد خدا آن را طولانی می گرداند تا مردی از فرزندانم، ظهور و دنیا را پر از عدل و داد کند» (کمال الدین، جلد اول).

جالب آنکه بدانیم، عدالت گستری از برجسته ترین ویژگی های دولت مهدوی است چنان که ایشان را العدلُ المنتظَر می خوانیم. زمین و اهل آن بدون عدالت مرده اند؛ امام کاظم(ع) در تفسیر آیه 17 سوره حدید «اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ يُحْيِي الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا ...؛ بدانید که خداست که زمین را پس از مرگ (خزان) زنده می‌گرداند»، می فرمایند: خدا مردانی را می فرستد که عدالت را زنده می کنند این یعنی عدالت مهدوی، فراگیر و در همه جای عالم است.

منتظران چنین حکومتی باید با اوصاف آن آشنا شده و خود این مسیر را بپیمایند، با استفاده از روایات متعدد درباره دوران حکومت مهدوی، سه محور عمده برنامه های حضرت(عج) فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است، یعنی جامعه ای که به دلیل دوری از محضر امام معصوم(ع) دچار انحطاط های متعدد شده، با ظهور دولت موعود، حاکیمت ارزش ها و فضایل را می بیند.
آخرین ویرایش
در 1401/2/19 11:39

مطالب پربازدید را ببینید
و یا به فهرست بازگردید.

بازگشت به ابتدای صفحه

تلفن
نشانی
021-86034297
تهران، خیابان طالقانی، میدان فلسطین، پلاک 387 کدپستی: ۱۴۱۶۷۱۳۸۱۱
پیامک
30001366