بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)

هم‌اکنون 541 نفر با این مجموعه مرتبط هستند.

دومین گردهمایی دبیران شورای برنامه ریزی مناطق کشور برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد، دومین گردهمایی دبیران شورای برنامه ریزی کشور از ساعت 8 صبح روز شنبه 1396/07/15 به میزبانی بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان البرز برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی بنیاد، دومین گردهمایی دبیران شورای برنامه ریزی کشور از ساعت 8 صبح روز شنبه 1396/07/15 به میزبانی بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان البرز برگزار گردید.

در این گردهمایی که با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر متوسل (مدیرعامل)، حجت الاسلام والمسلمین کفیل (معاون فرهنگی)، ابراهیم آقابابایی (معاون اداری مالی و پشتیبانی)، محمدرضا بیگدلی (مدیر حراست و گزینش)، حسین رعیت پور (مدیر روابط عمومی و دفتر ریاست) اعضای شورای معاونین بنیاد و حجت الاسلام والمسلمین عسگری (مدیر بنیاد استان البرز)، حجت الاسلام والمسلمین حسنی حلم (مدیر بنیاد استان همدان)، حجت الاسلام والمسلمین عباسیان (مدیر بنیاد استان تهران)، حجت الاسلام والمسلمین شهیدی (مدیر بنیاد استان قم) و آقایان پورفرج (مدیر بنیاد استان خوزستان) و شهرکی (مدیر بنیاد استان سیستان و بلوچستان) دبیران شوراهای شش منطقه کشوری بنیاد و تنی چند از معاونین و مدیران بنیاد استان البرز برگزار شد، حجت الاسلام عسگری مدیر بنیاد استان ضمن عرض خیرمقدم، گزارشی از فعالیتهای انجام شده در استان را به حضار ارائه نمود.


سپس دکتر متوسل به تشریح برنامه و دستور جلسه گردهمایی پرداخت و حاضرین نظرات خود و اعضای منطقه ذیربط را در خصوص دستور جلسه ارائه کردند.
در این جلسه کلیات برنامه های مربوط به بزرگداشت نهم ربیع آغاز امامت حضرت ولی عصر(ارواحنا فداه) مطرح و به تصویب حاضران رسید .
تشکیل مجمع خیرین مهدوی در استان و نحوه جلب مشارکت عمومی برای جذب کمک های مردمی در تأمین هزینه های فرهنگی مورد نیاز از دیگر مطالب مطرح شده بود که پس از بحث و تبادل نظر اعضا به تصویب رسید و قرار شد دستورالعمل لازم توسط بنیاد مرکز تهیه و به استان ها ابلاغ شود .
این گزارش می افزاید: در حاشیه این گردهمایی، شرکت کنندگان در دفتر نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرج حضور یافته و با ایشان دیدار کردند.

در این دیدار ابتدا دکتر متوسل با اشاره به پیشینه ای از فعالیتهای مهدوی در قبل و پس از انقلاب اسلامی، به بیان تاریخچه و نحوه تأسیس بنیاد پرداخت و خلاصه ای از اقدامات انجام شده توسط بنیاد را ارائه کرد.
سپس آیت‌الله سید محمدمهدی حسینی همدانی، با تقدیر از اقدامات این بنیاد در راستای اشاعه‌ی فرهنگ انتظار، بیان داشت: تعمیق باورهای دینی، وظیفه‌ی اصلی این بنیاد است اما نباید گروهی که به هر دلیل، از ابتدا با این باورها بیگانه بوده‌اند، ازنظر برنامه ریزان این بنیاد مغفول بماند.
وی با گلایه از عدم توجه جدی به مقوله‌ی مهدویت در رسانه‌ها و سطح جامعه، خاطرنشان ساخت: طرح مباحث مهدوی در صداوسیما، روزنامه‌ها، رسانه‌ها و تریبون‌های مختلفی چون نماز جمعه از نیازهای امروز جامعه برای نزدیک شدن به فرهنگ انتظار و مهدویت است.
امام‌جمعه کرج جریان سازی شبکه‌ای در جامعه را یکی از اولویت‌های این بنیاد دانسته و گفت: شبکه‌ی وکلای ائمه که باهدف حفظ شیعه در طول تاریخ تشیع فعالیت داشته است و در قالب نوّاب عام، تا به امروز هم ادامه دارد می‌تواند الگویی برای این ساختار باشد.
وی تصریح کرد: هرچند تعمیق باورهای مهدوی به‌عنوان راهبرد اصلی این بنیاد معرفی می‌گردد، اما توجه به قشری از جامعه که تاکنون با این مباحث برخوردی نداشته‌اند باید یکی از برنامه‌های جدی این بنیاد در راستای توسعه و گسترش فرهنگ مهدویت باشد.
آیت‌الله حسینی همدانی اظهار داشت: در کنار همایش و کارهای تظاهراتی معمول که البته مفید و مؤثر هم هستند، باید کارگروهی از نخبگان، اساتید و فعالین فرهنگی و اجتماعی تشکیل شود تا مطالبه گری مباحث مهدوی در جامعه و راهکارهای گسترش آن را مورد بررسی قرار دهند.
وی با تأکید بر لزوم عدم تحمیل قالب‌های دستگاهی و دولتی به مسئله مهدویت، خاطرنشان ساخت: حرکت و هیجانی که در ایامی چون محرم، اعتکاف یا زیارت اربعین شاهدیم به علت اصل و بنیان مردمی آن است و این مسئله در خصوص مباحث مهدویت نیز صادق است.
نماینده ولی‌فقیه در استان البرز در بخش دیگری از سخنان خود، یادآور شد: محدود کردن فعالیت‌های مرتبط با موضوع مهدویت به ایام خاصی چون نیمه شعبان یا نهم ربیع پسندیده نیست و این مبحث غنی، باید در تمام طول سال و ایامی چون محرم یا غدیر که همگی از مبانی و مقدمات مهدویت هستند، موردتوجه باشد.
وی با بیان لزوم تقویت ساختارها در حوزه‌ی فرهنگ مهدویت، خاطرنشان ساخت: نظارت این بنیاد بر جلسات و سیاست‌گذاری برنامه‌های مهدیه‌هایی که امروز در سطوح مختلف فعالیت دارند، عامل مؤثری بر همگرایی برنامه‌های مهدوی و کاهش آسیب‌های این عرصه است.
امام‌جمعه کرج با بیان اینکه تفکر سکولاریسم با فرهنگ مهدویت سازگار نیست، خاطرنشان ساخت: امروز عده‌ای به نام مهدویت، تفکرات سکولار را در جامعه نشر داده و عملاً مردم را از جامعه‌ی مهدوی واقعی دور می‌کنند که بنیاد مهدویت باید به‌طورجدی و قوی در این فضا ورود کند.
وی اظهار داشت: تشکیل هیات های اندیشه‌ورز در حوزه‌ی مهدویت و طراحی چشم‌اندازهای خرد و کلان از دیگر مواردی است که می‌تواند در ردیف راهبردهای مؤثر این بنیاد باشد.
آخرین ویرایش
در 1396/7/23 16:09

مطالب پربازدید را ببینید
و یا به فهرست بازگردید.

بازگشت به ابتدای صفحه

تلفن
نشانی
021-88998600
تهران، خیابان انقلاب، خیابان قدس، نبش خیابان قدس و ایتالیا، پلاک 98
پیامک
30001366