بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)

هم‌اکنون 488 نفر با این مجموعه مرتبط هستند.

رییس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم: حج؛ بهترین فرصت مقابله با مهدی هراسی

حج بهترین فرصت برای پاسخ به شبهات مهدی ستیزانه و مهدی هراسانه است، آنها که قادرند در نشست های فردی تعاملات، توجهات را به امام عصر(عج) معطوف کنند، باید توجیه شوند تا بتوانند به شهبات پاسخ دهند.
حجت الاسلام مجتبی کلباسی، رییس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم درباره کیفیت استفاده از فضای حج برای مقابله با مهدی ستیزی و مهدی هراسی گفت: حج به دلیل ویژگی ها و آموزه های آن که مهمترین آنها توجه به امامت است، ارتباطی عمیق با مهدویت دارد چنان که حجاج پس از طواف، باید نماز طواف شان را پشت مقام ابراهیم(ع) به جای آورند.
وی ادامه داد: این نشان می دهد که راه وصول به قرب الهی از مسیر امامت می گذرد «إِنِّی جَاعِلُکَ لِلنَّاسِ إِمَاماً» و توجه به مقام ابراهیم(ع) در مناسک، توجه به امامت و نبوت است.
کلباسی تصریح کرد: از دیگر سو آیات قرآن و انبیای الهی بر محور بودن حضرت ابراهیم(ع) در بنای کعبه و اینکه ایشان پدر همه انبیاء و نیز ادیان مهم است، تاکید دارند؛ مهم آنکه خداوند، حج را برای نزدیک شدن پیروان مذاهب به یکدیگر قرار داده و امامت را بواسطه حضرت مهدی(عج) تداوم می دهد.
رییس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه مهدویت، آموزه مورد قبول همه مسلمانان از مذاهب مختلف است، ابراز کرد: این نقطه وفاق بسیار مهم است چرا که علیرغم برخی اختلافات، درباره مهدویت و اینکه حضرت حجت(عج) موعود اسلام و از فرزندان پیامبر(ص) و امیرالمومنین(ع) و حضرت زهرا(س) و حسنین(ع) است، اختلافی وجود ندارد.وی تاکید کرد: این نقطه روشن میان همه مذاهب است و اگر به آن بی توجهی شود، مثل کتابی است که پایان ندارد و ناقص است چراکه کتاب اسلام و دینِ رسول خاتم(ص) با مهدویت و حضرت حجت(عج) پایان می یابد.
حجت الاسلام کلباسی با بیان اینکه حج بهترین فرصت برای پاسخ به شبهات مهدی ستیزانه و مهدی هراسانه است، تاکید کرد: آنها که قادرند در نشست های فردی و مذاکرات و تعاملات، توجهات را به امام عصر(عج) معطوف کنند باید توسط ارکان فرهنگی کاروان ها توجیه شوند تا بتوانند به شبهات مهدی هراسانه و مهدی ستیزانه پاسخ داده و چهره واقعی حضرت حجت(عج) را نشان دهند و همه بدانند مهدی موعود(عج) پس از ظهور، زمین را پر از عدل و داد خواهد کرد و با ظلم و ظالم مبارزه می کند و با مردم مظلوم در ستیز نخواهد بود.
کارشناس مهدوی با تاکید بر لزوم توجه به مهدویت در برنامه ریزی های فرهنگیِ کاروان های حج، گفت: پرداخت به مباحثی مثل نقش امام زمان(عج) در حج، حضور حضرت حجت(عج) در مواضع و مناسک به ویژه در صحرای عرفات و توجه به این حضور از طرقی همچون ادعیه، زیارات، نماز و طواف برای حضرت(عج)، هم می تواند مهدویت را برجسته و هم بستر توسعه این آموزه را فراهم کند.
وی با بیان اینکه انس و ارتباط با امام عصر(عج) محدود به ایام حج و حجاج نمی شود، خاطرنشان کرد: اگرچه حضور در سرزمین وحی به ویژه عرفات و انجام مناسک حج به نزدیکی و انس بیشتر به حضرت حجت(عج) کمک می کند اما آنها نیز که امکان تشرف را نداشته اند، می توانند در فرصت هایی مثل شب و روز عرفه و شب و روز عید قربان از راه هایی مثل دعا، دادن صدقه و مناجات با امام زمان(عج) مرتبط شده و از مواهب و برکات این انس بهره مند شوند.

منبع: خبرگزاری شبستان
آخرین ویرایش
در 1397/5/15 15:30

مطالب پربازدید را ببینید
و یا به فهرست بازگردید.

بازگشت به ابتدای صفحه

تلفن
نشانی
021-88998600
تهران، خیابان انقلاب، خیابان قدس، نبش خیابان قدس و ایتالیا، پلاک 98
پیامک
30001366