بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)

هم‌اکنون 537 نفر با این مجموعه مرتبط هستند.

اشکهای روان «ذکر مصائب عاشورا» - شب سوم: «ستاره شام» حضرت رقیه سلام الله علیها

در میان اسرا دخترکی چهارساله بود به نام «رقیه». شبی از خواب بیدار شد و گفت: پدر من حسین کجاست؟ این ساعت، او را در خواب دیدم که سخت پریشان بود.
در کتاب «کامل بهائی» آمده است: زنان خاندان نبوّت، در حال اسیری حال مردانی را که در کربلا شهید شده بودند، بر پسران و دختران ایشان پوشیده می‌داشتند در میان اسرا دخترکی چهارساله بود به نام «رقیه». شبی از خواب بیدار شد و گفت: پدر من حسین کجاست؟ این ساعت، او را در خواب دیدم که سخت پریشان بود. زنان و کودکان جمله در گریه افتادند و صدای زاری از ایشان برخاست. یزید خفته بود. از خواب بیدار شد و از ماجرا سؤال کرد. خبر بردند که ماجرا چنین است. آن لعین در حال (و بی‌درنگ) گفت بروند سر پدرش را بیاورند و در کنار او نهند، پس آن سر مقدّس را بیاوردند و در کنار آن دختر چهارساله نهادند. پرسید: این چیست؟ گفتند: سر پدر توست. آن دختر بترسید و فریاد برآورد و رنجور شد و در آن چند روز، جان به حق تسلیم کرد.1 شیخ عباس قمی افزوده ‌است: آن دختر گفت: «یَا اَبَتَاهُ! مَن ذَا الَّذِی خَضَبَکَ بِدِمَائِکَ؟ یَا اَبَتَاهُ! مَن ذَا الَّذِی قَطَعَ وَرِیدَکَ؟ یَا اَبَتَاهُ! مَن ذَا الَّذِی اَیتَمَنِی عَلَی صِغَرِ سِنِّی؟ یَا اَبَتَاهُ! مَن لِلیَتِیمَةِ حَتَّی تَکبُرَ؛ پدر جان! چه کسی تو را با خونت خضاب کرد؟ ای پدر! چه کسی رگهای گردنت را برید؟ ای پدر! چه کسی مرا در کودکی یتیم کرد؟ پدر جان! این دختر یتیم را چه کسی بزرگ کند؟»
از این سخنان با پدر می‌گفت، پس لب بر دهان شریف پدر نهاد و سخت گریست تا اینکه از هوش رفت. چون او را حرکت دادند، از دنیا رفته بود.2
شهادت رقیه، برای اسرا، مخصوصاً امام سجاد و حضرت زینب سلام الله علیها مصیبت بسیار دردناکی بود. بدن رقیه را غسل دادند و در خرابة شام به عنوان گنج ماندگار دفن نمودند.

ادامه دارد...

سید جواد حسینی، مجله مبلغان،شماره 195
-------------------------------------------------
1. الامام الحسین و اصحابه، فضل‏علی قزوینی، باقری، قم، چاپ اول، بی‌تا، ص‏198.
2. قصّه کربلا، ص‏213.
آخرین ویرایش
در 1397/6/21 12:31

مطالب پربازدید را ببینید
و یا به فهرست بازگردید.

بازگشت به ابتدای صفحه

تلفن
نشانی
021-88998600
تهران، خیابان انقلاب، خیابان قدس، نبش خیابان قدس و ایتالیا، پلاک 98
پیامک
30001366