بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)

هم‌اکنون 510 نفر با این مجموعه مرتبط هستند.

حجت الاسلام دکتر متوسل در گفتگوی ویژه خبری-انتظار فرج، امری جهانی و مربوط به همه ادیان الهی است

در دوران غیبت همه، دو وظیفه داریم: اول تلاش برای خودسازی به عنوان وظیفه ای خانوادگی فردی و دوم آماده کردن جامعه جهانی برای ظهور به عنوان وظیفه ای اجتماعی
دکتر متوسل که در برنامه گفتگوی ویژه خبری روز جمعه 1397/08/25 در شبکه سیمای قرآن سخن می گفت، با اشاره به آیه 3 سوره مائده گفت: در این آیه خداوند می فرماید " اَلْیوْمَ أَکمَلْتُ لَکمْ دینَکمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیکُمْ نِعْمَتی وَ رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دیناً "، بر اساس این آیه امامت اکمال دین و تمام رسالت است و اگر امامت نبود، رسالت به اکمال و اتمام نرسیده بود.
متوسل افزود: براساس روایاتی که داریم "بنی الاسلام علی خمس"، می فرماید که مهم ترین این پنج پایه ولایت است و هیچ چیزی به اندازه ولایت مورد توجه واقع نشده است. در واقع هم آیات قرآن و هم روایات این نکته را به ما گوشزد می کند که اگر به دنبال رسالت، امامت نبود این کار ناتمام مانده بود و خداوند رسالت پیامبر(ص) را با امامت به اتمام رساند. متوسل همچنین در ارتباط با سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) گفت: هر امامی وظیفه دارد امام پس از خودش را به جامعه معرفی کند. یعنی یکی از راه های شناخت امام این است که ببینیم امام قبلی چه کسی را به عنوان امام پس از خود معرفی کرده است و در مورد رسالت هم همین است. امروز یهود منتظر ظهور حضرت مسیح(ع) است چون در تورات، بشارت به آمدن حضرت مسیح داده است. منتهی پس از ظهور حضرت مسیح(ع) گفتند که این مسیح پیامبر دروغین است و لذا حکم به قتل و مصلوب کردن او دادند.
ما مسلمانان هم معتقدیم که حضرت مسیح(ع) بشارت به ظهور پیامبر اسلام داده است: "وَمُبَشِّرًا بِرَسُولٍ يَأْتِي مِنْ بَعْدِي اسْمُهُ أَحْمَدُ". پس یکی از راههای شناخت پیامبر و امام بعدی، بشارت و خبر امام و پیامبر قبلی است. پس امام حسن عسکری(ع) هم همین وظیفه را برعهده داشتند منتهی امام(ع) می بایستی هم امام پس از خودشان را معرفی کنند و هم او را مخفی نگه دارند تا دشمن نتواند آن حضرت را از بین ببرد، چرا که آنها مطلع بودند که براساس روایات رسیده از پیامبر(ص)، فرزند به دنیا می آید که ظلم را از بین می برد.مدیرعامل بنیاد گفت: ما روایات بسیاری داریم که امام عسکری(ع) بارها به یاران نزدیک خود امام زمان(عج) را معرفی کرده اند و حتی حضرت در حضور 40 نفر از اصحاب، فرزندشان را به آنان معرفی کرد و فرمود پس از من به ایشان اقتدا کنید و حتی از غیبت طولانی ایشان خبر دادند و فرمودند باید مراقبت کنید که در آن دوران دچار شک و تردید قرار نگیرید و راه را گم نکنید و منتظر ایشان باشید. متوسل اضافه کرد: روایات مربوط به غیبت از زبان مبارک پیامبر اکرم(ص) هم نقل شده لکن بیشترین روایات در این موضوع، از امام عسکری(ع) نقل شده است. پس غیبت امری یکباره نبوده است و خداوند یک ولی معصوم خودش را در پرده غیبت حفظ فرموده تا زمانی که قیام کند و بنیان ظلم و ستم را از جهان براندازد.
متوسل گفت: ما انسانها هم در اینکه غیبت اتفاق بیفتد و هم در اینکه ظهور آن حضرت رخ دهد، نقش داشته ایم. به عبارت دیگر در زمان حیات 11 امام معصوم، مسلمین به وظائف خودشان درست عمل نکرده و حمایتی که باید از آن بزرگواران انجام می دادند، انجام ندادند لذا خداوند دوازدهمین امام را حفظ فرمود تا زمانی که مردم آمادگی پذیرش و حمایت و یاری آن حضرت را داشته باشند.
متوسل در مورد وظیفه منتظران در دوران غیبت گفت: در دوران غیبت ما دو وظیفه بر عهده داریم: اول خودسازی یعنی یک مسلمان وظیفه دارد به انجام واجبات و ترک محرمات خود بپردازد اما این کافی نیست بلکه وظیفه داریم نسبت به جامعه و دیگران هم آماده سازی برای ظهور را انجام بدهیم. اگر پیامبر(ص) فرمودند "افضل اعمال أمّتی انتظار الفرج"، این امری شخصی نیست بلکه باید هم کاری کنیم که جامعه منتظر باشد، نه فقط جامعه اسلامی و شیعی، بلکه جامعه جهانی منتظر حضرت باشد. به عبارت دیگر ما معتقدیم که امام زمان(عج) قرار است بر جهان حکومت کنند نه بر مسلمانان و شیعیان - یعنی طوری عمل کنیم که همه مردم جهان احساس کنند که برای رهایی از ظلم و ستمی که روز به روز در حال گسترش است، باید مردی الهی از سوی خداوند ظهور کند که معصوم از هر گونه خطا و نسیان باشد و هم یاری مؤمنین و انسانهای خدا پرست را به همراه داشته باشد تا بتواند حکومت عدل و داد را بر جهان حاکم کند.

لینک گفتگوی ویژه خبری:
http://simanews.ir/Default.aspx?Net=6&placeid=43&Vid=181647
آخرین ویرایش
در 1397/8/29 12:14

مطالب پربازدید را ببینید
و یا به فهرست بازگردید.

بازگشت به ابتدای صفحه

تلفن
نشانی
021-88998600
تهران، خیابان انقلاب، خیابان قدس، نبش خیابان قدس و ایتالیا، پلاک 98
پیامک
30001366