بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)

هم‌اکنون 550 نفر با این مجموعه مرتبط هستند.

13 تیرماه سال روز ولادت حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) و روز دختر مبارک باد

حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها)، خواهر بزرگوار امام رضا(علیهم السلام)، روز اول ماه ذی القعده سال 173 هجری در مدینه منوره متولد شدند. در روایت است که امام رضا(علیه السلام) ایشان را «معصومه» صدا می کردند و جدشان امام صادق(علیه السلام) قبل از تولد ایشان، او را به «کریمه اهل بیت» ملقب نمودند.
حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها)، خواهر بزرگوار امام رضا(علیهم السلام)، روز اول ماه ذی القعده سال 173 هجری در مدینه منوره متولد شدند. در روایت است که برادرشان حضرت امام رضا(علیه السلام) ایشان را «معصومه» صدا می کردند و جدشان امام صادق(علیه السلام) قبل از تولد ایشان، او را به «کریمه اهل بیت» ملقب نمودند.
در سال ولادت ایشان، پدر بزرگوارشان امام کاظم(علیه السلام) به دستور هارون عباسی به زندان منتقل شدند و در سال 183 هجری به شهادت رسیدند لذا حضرت معصومه(سلام الله علیها) حدود21 سال تحت کفالت برادر بزرگوارشان امام رضا(علیه السلام) بودند و نزد ایشان به مقامات عالی و کمالات علمی و عرفانی و اخلاقی دست یافتند.
یک سال پس از آن که مامون حضرت امام رضا(علیه السلام) را به خراسان فرا خواند، حضرت معصومه(سلام الله علیها) برای دیدار با برادر عزم سفر نمود(خصوصا آنکه امام رضا(علیه السلام) خاندان خود را از شهادت خویش در این سفر آگاه نموده بودند) اما –به روایتی- به دلیل سختی های سفر بیمار شدند، ایشان را به شهر قم منتقل نمودند و آن حضرت پس از هفده روز، در روز دهم ربیع الثانی 201 هجری دارفانی را وداع گفتند. پس از خاکسپاری ایشان سقفی بر مضجع نورانی این بانو بنا نهاده شد و پس از آن نیز زینب دختر امام محمد جواد(علیه السلام) برای مضجع ایشان گنبدی ساختند.
از حضرت معصومه(سلام الله علیها) کرامات زیادی دیده شده که برخی از آنها در کتاب «کرامات معصومیه» نقل شده است. همچنین روایت های بسیاری در فضلیت زیارت حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) ذکر شده است که به نقل چند مورد بسنده می کنیم:
1. سعد بن سعید گفت: از امام رضا (علیه السّلام) درباره مضجع فاطمه دختر موسی بن جعفر(علیه السّلام) پرسیدم؛ فرمود: هرکس آن را زیارت کند، بهشت از آن اوست.
2. امام محمد جواد (علیه السلام) فرمودند: کسی كه عمه ام را در قم زيارت كند پاداش او بهشت است.
3. از سعدبن عبدالله روایت شده که امام رضا (علیه السلام) به ایشان فرمودند: نزد شما از خاندان ما مضجعی هست، راوی نقل کرده که گفتم: فدایت شوم مضجع فاطمه بنت موسی بن جعفر(علیهما السلام) را می فرمایید؟ امام فرمود: آری و در ادامه فرمودند: کسی که عارف به حق ایشان باشد و او را زیارت کند، بهشت از آن اوست.
4. امام صادق(علیه السلام) فرمودند: برای خدا حرمی است و آن مکه است و برای رسول خدا(صلی الله عليه وآله) حرمی است و آن مدينه است و برای اميرالمؤمنين(عليه السّلام) حرمی است و آن كوفه است و برای ما حرمی است و آن شهر قم است و بانویی از فرزندان من در آنجا به خاک سپرده خواهد شد كه نامش «فاطمه» است. هر كس او را زيارت كند بهشت بر او واجب خواهد شد.
آخرین ویرایش
در 1398/4/12 14:34

مطالب پربازدید را ببینید
و یا به فهرست بازگردید.

بازگشت به ابتدای صفحه

تلفن
نشانی
021-88998600
تهران، خیابان انقلاب، خیابان قدس، نبش خیابان قدس و ایتالیا، پلاک 98
پیامک
30001366