بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)

هم‌اکنون 594 نفر با این مجموعه مرتبط هستند.

حجت‌الاسلام فوادیان: فلسفه و آثار مداومت بر دعای سلامتی امام زمان(عج) در ‌آخرین شب از لیالی قدر

حجت‌الاسلام فوادیان با اشاره به اهمیت قرائت دعای سلامتی امام زمان(عج) در شب بیست‌وسوم از ماه مبارک رمضان، گفت: این دعا فرصت بهره‌مندی از دعای حضرت(عج) در حق‌مان را آنهم در شبی که تقدیرها رقم می‌خورد، فراهم می‌کند.
از ادعیه و اعمال توصیه شده برای شب بیست و سوم از ماه مبارک رمضان به عنوان آخرین شب از شب های سه‌گانه قدر، دعای سلامتی امام زمان(عج) «أللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحجّه بن الحسن ...» است. به منظور بررسی چرایی این توصیه و نیز محتوای این دعای کوتاه اما نغز و پرمعنا، خبرگزاری شبستان با حجت الاسلام «محمدرضا فوادیان»، کارشناس، پژوهشگر و مولف مهدوی گفتگویی داشته است که در ادامه مشروح آن تقدیم حضورتان می شود:

دعای سلامتی امام زمان(عج) «أللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحجّه بن الحسن ...» در اعمال شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان چه جایگاهی دارد؟
شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان اعمال فراوانی دارد، مرحوم شیخ عباس قمی روایتی را در مفاتیح الجنان آورده است که در این شب قبل از نماز، بین نماز و بعد از آن در حال قیام و قعود زیاد بگویید: «أللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحجّه بن الحسن ...». همچنین در ادامه آورده هر موقع از عمرت به یاد آوردی اینگونه بگو.
وقتی نگاه کنیم بهترین ماه ها نزد خدا ماه مبارک رمضان است و بهترین شب های آن 10 شب آخر و از بهترین شب ها، شب قدر است و از میان لیالی قدر آنکه احتمال قدر بودن آن بیشتر است، شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان است که در این ظرف زمانی ویژه بر دعای سلامتی امام زمان(عج) تاکید شده است.
وقتی بررسی می کنیم، می بینیم شش خواسته در این دعا آمده است: «وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً؛ سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش».

چه فلسفه ای بر توصیه به مداومت به این دعای شریف در شب بیست و سوم ماه رمضان به عنوان آخرین شب از لیالی قدر مترتب است؟
این دعا کوتاه اما مشتمل بر مضامین ژرف است؛ دکتر بهداروند در کتاب «امام مهدی(عج)، امام حاضر» صفحه 101 می نویسد: در پانسیونی در آمریکا درس می خوانده، یک روز بعد از غذا همه دانشجویان گفتند بیایید برای آمدن منجی دعا کنیم، هر کس دعایی کرد و من دعای سلامتی حضرت حجت(عج) را خواندم، به قدری از این دعا خوششان آمد که همان شب تکثیرش کردند.
چون ما از کودکی با این دعا انس داریم گاهی به معنای آن توجه نمی کنیم که از خدا چه می خواهیم و دعایمان برای سلامتی کسی است که دنیا را از ظلم و جور نجات می دهد.
در این میان باید توجه داشت مگر می شود ما برای آن حضرت(عج) دعا کنیم و آن حضرت(عج) در حق ما دعا نکنند؟! «هَلْ جَزاءُ الْإِحْسانِ إِلَّا الْإِحْسانُ»؛ بنابر این اگر بخواهیم بهره خود را در شب قدر افزایش بدهیم آنهم امشب که بیشتر قدر بودن آن محتمل است و مقدرات یک سال پیش روی ما به امضای حضرت صاحب الزمان(عج) می رسد، با دعا برای سلامتی و فرج ایشان در واقع فرصت بهره مندی از دعای ایشان در حق خودمان را فراهم می کنیم چراکه قرآن می فرماید: هر کس به شما هدیه ای داد، شما بهترش را برگردانید.
پس چه زیبا و سرنوشت ساز است دعا در این شب برای سلامتی امامی که واسطه فیض و رحمت الهی برای مخلوقات است.

آیا در سیره علما و بزرگان انس و اهتمام به دعای سلامتی امام عصر(عج) و توصیه به قرائت و مداومت بر آن وجود دارد؟
حجت الاسلام محسن قرائتی کتابی در شرح این دعا دارد که به همت بنیاد فرهنگی مهدی موعود(عج) منتشر شده است، ایشان در این کتاب در مقدمه ای کوتاه به جایگاه دعا و دعا برای امام زمان(عج) اشاره کرده و نیز اینکه بزرگان نسبت به این دعا چه اهتمامی داشته و دارند.
فردی نقل می کرد: در نماز آیت الله العظمی خویی در نجف شرکت کردم و دیدم ایشان در قنوت نمازشان، دعای سلامتی امام عصر(عج) را می خوانند بعد از نماز رفتم محضرشان و گفتم ما در ایران برای انس مردم با این دعا کارهایی انجام می دهیم و از شما ممنونم که به عنوان مرجع این دعا را در قنوت نماز می خوانید.
آیت الله خویی بیان کردند: من سالیان بسیار است که با این دعا در قنوت نمازم انس دارم. این نشان از اهمیت این دعای شریف دارد چنان که در دو کتاب از کتب اربعه ما شیعیان، دعای سلامتی امام مهدی(عج) با سند عالی نقل شده است.
علاوه بر این نقل است آیت الله العظمی بهاءالدینی همیشه در قنوت نمازشان دعای «لا اله الا الله الحليم الكريم...» را می خواندند، زمانی دیدند ایشان فقط دعای سلامتی حضرت حجت (عج) را در قنوت می خوانند، دلیل را پرسیدند، این مرجع تقلید بیان کرد: امام زمان(عج) پیام دادند وقت آن نرسیده در نمازها یاد ما باشید.
از این رو، در سیره مراجع و علمای ما انس با این دعا وجود دارد.

آیا انس با امام زمان(عج) از طریق این دعای شریف بر تقدیر مقدرات بهتر برای انسان ها در شب قدر تاثیر دارد؟
شب قدر فرصتی استثنایی برای انسان است لذا اگر بخواهیم راحت تر، بهتر و سریع تر فیوضات این شب برتر از هزار ماه را جذب کنیم، باید دل هامان را با امام زمان(عج) مانوس کنیم چون در روایت آمده است هر وقت در عمرت یادت آمده، این دعا را بخوان «أللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحجّه بن الحسن ...».
باید متوجه باشیم در شب قدر توشه ای می گیریم که در 11 ماه دیگر مقدرات خوبی برای مان رقم می خورد، لذا انس با امام زمان(عج) از طریق مداومت دائمی بر این دعا به تقدیر بهتر مقدرات کمک می کند.

همه ما حاجاتی داریم که در شب های قدر برای اجابت آنها به درگاه خدا دعا می کنیم، دعا برای فرج و سلامتی امام زمان(عج) در نزدیک شدن این دعاها به استجابت چه نقشی دارد؟
امام عصر(عج) می فرمایند: «أَكْثِرُوا الدُّعَاءَ بِتَعْجِيلِ الْفَرَجِ فَإِنَّ ذَلِكَ فَرَجُكُم‏» در تعجيل فرج زياد دعا كنيد كه تعجيل فرج، گشايش كار خود شما است. وقتی فرج امام زمان(عج) رخ دهد گشایش برای همه مخلوقات رخ می دهد؛ ما در شب قدر طول عمر، شفای بیماری ها، ریشه کن شدن ظلم، عدالت گستری و رفع فقر را از خدا طلب می کنیم، اینها محقق نمی شود مگر با ظهور امام زمان(عج) یعنی با یک دعا استجابت همه دعاهامان را از خدا طلب می کنیم.
دعای فرج جامع حوائجی است که انسان از خدا طلب می کند، اگر بگویند فقط یک خواسته شما امشب اجابت می شود بهترین آنها فرج و ظهور امام زمان(عج) است منتظری که به این بلوغ فکری رسیده بهترین دعا را برای خود و جهان، دعای فرج می داند.
دریافت فایل مربوط به این مطلب پس از ‌ثبت‌نام و ورود امکان‌پذیر است!
آخرین ویرایش
در 1399/2/28 11:12

مطالب پربازدید را ببینید
و یا به فهرست بازگردید.

بازگشت به ابتدای صفحه

تلفن
نشانی
021-88998600
تهران، خیابان انقلاب، خیابان قدس، نبش خیابان قدس و ایتالیا، پلاک 98
پیامک
30001366