بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)

مدرسه و پایگاه های علمی
مدرسه مجازی مهدویت
هم‌اکنون 740 نفر با این مجموعه مرتبط هستند.

خوب است بدانیم ...

نامه‌ی حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی در آستانه‌ی نیمه شعبان سال 1398 + فایل بروشور نامه
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین، اللهم‌صل‌علی‌محمد‌و‌آل‌محمد
سلام علیکم
به مناسبت نیمه شعبان 1398 به نظرم رسید نامه‌ای خدمت شما بنویسم تا سال جدید را با یاد حضرت مهدی آغاز کنیم.
خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید: اراده حتمی خداوند آن است که بر مستضعفان منت گذارد و آنان را حاکم و وارث زمین قرار دهد. «وَ نُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِين» (قصص، 5)
در جای دیگر می‌فرماید: بندگان صالح خداوند وارث زمين خواهند شد. «أَنَّ الْأَرْضَ يَرِثُها عِبادِيَ الصَّالِحُون‏» (انبیاء، 105)
همچنین قرآن در سه آیه جداگانه می‌فرماید: اسلام بر همه ادیان و مکاتب جهان غالب خواهد شد. «لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ» (توبه، 33) (فتح، 28) (صف، 9)
و در آیهای دیگر می‌فرماید: خداوند به اهل ایمان و عمل صالح، وعده داده است که در زمین حاکم شوند. «وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ لَيَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِي الْأَرْضِ ... ‏»‌ (نور، 55) و همه می‌دانیم وعده‌ی خدا حتمی و تخلفناپذیر است. «وَ لَنْ يُخْلِفَ اللَّهُ وَعْدَهُ» (حج، 47)
آری مهدویت وصل به قرآن است،به همین علت تمام فرقه‌های اسلامی در اصل آن اتفاق نظر دارند و این موضوع می‌تواند محور وحدت باشد.
مهدویت، برای مؤمنان امید و برای منحرفان تهدید است.
مهدویت، یعنی خدا، بشر را بدون رهبر آسمانی رها نکرده و نخواهد کرد.
مهدویت، یعنی مدیریت صحیح و جامعِ امامِ معصوم بر کره‌ی زمین.
مهدویت، یعنی رابطه‌ی زمین با آسمان بوده و هست.
و وظیفه ما دربرابر آن سه چیز است: 1- معرفت و بصیرت 2- مودت و اطاعت 3- آمادگی و زمینه سازی
بنابراین خوب است
* بدانیم انسان نیاز به حجتی از سوی خدا دارد که معدن علم و حکمت و آگاه بر امور غیبی ، معصوم باشد.
* بدانیم که تشکیل حکومتِ حق در کره‌ی زمین به سه چیز نیاز دارد:
1- رهبری جهانی که دنیا را اداره کند و خداوند او را ذخیره کرده است. «بَقِيَّتُ اللَّهِ خَيْرٌ لَكُم‏» (هود، 86)
2- قانونی جهانی، به دور از هرگونه خطا و نقص، که قرآن مجید است.
3- آمادگی جهانی که این آمادگی را باید با تحصیل و تدبیر و تعقل و عبادت و تبلیغ و ترویج فرهنگ مهدوی، به دست آورد.
* بدانیم که حکومت مستضعفان امکان پذیر است. مگر نبود معلم عزیزی مثل شهید رجایی که پس از ریاست جمهوریاش، برای شرکت در جلسه‌ سازمان ملل به آمریکا رفت و هنگامی که رئیس جمهور آمریکا از ایشان وقت ملاقات خواست، به او وقت نداد و او را تحقیر کرد.
* بدانیم که با ظهور حضرت، بسیاری از متخصصان دنیا با ایشان بیعت می‌کنند و تخصص خود را در اختیار حضرت می‌گذارند. همان‌گونه که برخی از خلبان‌های متخصصِ آمریکا رفته، با امام خمینی(ره) بیعت کردند و هشت سال دوشادوش رزمندگان اسلام جنگیدند. بعضی شهید و بعضی اسیر شدند، ولی دست از حمایت برنداشتند.
* بدانیم که با اراده خداوند همه چیز ممکن است؛ اگر خدا بخواهد، پروازِ هدهد را وسیله ایمان آوردنِ یک ملت قرار می‌دهد. اگر خدا بخواهد پیامبری را روی آب حفظ می‌کند؛ مانند نوح! ،پیامبری را زیر آب حفظ می‌کند؛ مانند یونس! و پیامبری را کنار آب حفظ می‌کند؛ مانند یوسف و موسی علیهم‌السلام!
* بدانیم که برای حجت خدا ، سنّ مهم نیست، چنانکه حضرت عیسی علیه‌السلام در گهواره پیامبریِ خود را اعلام کرد و بعضی از امامان ما از جمله حضرت مهدی علیه‌السلام در کودکی به امامت رسیدند.( امروزه در یک فلشِ کامپیوتر، می‌توان اطلاعات یک کتابخانه بزرگ را ذخیره کرد. )
* بدانیم اگر خدا بخواهد، حضرت مهدی‌علیه‌السلام را در برابر همه ابرقدرت‌ها حفظ می‌کند، همانگونه که نوزادی مثل موسی‌علیه‌السلام را بدون دست و پازدن، روی رودِ نیل حفظ کرد و فرعون را با همه تجهیزات، در همان رود غرق کرد.
* بدانیم انبیاء و اولیاء، معجزه و علمِ غیب و دعای مستجاب دارند، ولی برای دعوت مردم به خدا و راه حق. آن عزیزان به همه‌ی مشکلات از قبیل بیماری، جنگ‌ها، تلخی‌ها، گرفتار می‌شوند، ولی برای زندگی شخصی خود از معجزه و علم غیب استفاده نمی‌کنند. زیرا در این صورت برای بشر الگوی عملی نخواهند بود. (امروزه به پلیس اسلحه می‌دهند، ولی هیچ پلیسی حق ندارد برای منافع شخصی از اسلحه خود استفاده کند.)
* بدانیم که امام زمان‌علیه‌السلام طبق فرموده خودش، دائماً به ما دعا می‌کند. رفتار و کردار ما را زیر نظر دارد. گاهی از کار ما شاد و زمانی از کار ما ناراحت می‌شود.
* بدانیم اگر دعاهای حضرت مهدی ‌علیه‌السلام نبود، دشمنان، ما را نابود می‌کردند.
* بدانیم خداوند می‌تواند یک نفر را عمر طولانی دهد، همانگونه که به موی ابرو و مژه عمر طولانی و رشد اندک می‌دهد، درحالی که موی سر و صورت دائما در حال رشد و نیازمند کوتاه شدن اند. هر دوی اینها از یک پوست و یک گوشت و یک غذا استفاده میکنند، ولی موهایی ثابت اند و موهایی متغیر. خداوند می‌تواند یک انسان را ثابت نگه دارد و سایر انسان‌ها را متغیر!
* بدانیم طول عمر امام زمان‌علیه‌السلام برای قدرت خدا چیزی نیست. قرآن نقل می‌کند که پیامبری از منطقه‌ای مخروبه عبور می‌کرد. از خدا پرسید: مردمی که در این خرابه‌ها بوده‌اند و مرده‌اند چگونه زنده خواهند شد؟ خداوند او را میراند و بعد از صد سال زنده کرده و به او فرمود: صد سال پیش سؤالی کردی و من روی خودت آزمایش کردم. تو را میراندم و زنده کردم. اکنون به غذا و نوشیدنی خود نگاهی بیانداز که چگونه بعد از صد سال بدون تغییر مانده است. «فَانْظُرْ إِلى‏ طَعامِكَ وَ شَرابِكَ لَمْ يَتَسَنَّه‏» (بقره، 259) همه می‌دانیم که غذا بیرون یخچال بعد از یک هفته فاسد می‌شود و این غذا بعد از صد سال فاسد نشده است. هر سال 52 هفته دارد و صد سال معادل 5200 هفته است. آیا خداوندی که می‌تواند غذا را، 5200 برابر عمر طبیعی آن سالم نگه‌دارد، نمی‌تواند حضرت مهدی علیه‌السلام را که تاکنون حدود 1200 سال دارد، 17 برابر عمر طبیعی یک انسان زنده نگه‌دارد؟
* بدانیم که رابطه ما با امام زمان ‌علیه‌السلام باید در همه ابعاد باشد:
1. از نظر عاطفی امام را پدر خود بدانیم. همانگونه که قرآن می‌فرماید: حضرت ابراهیم پدر شماست. «مِلَّةَ أَبِيكُمْ إِبْراهِيم‏» (حج، 78) و پیامبر گرامی خدا (ص)فرمود: من و علی پدر شما هستیم. « أَنَا وَ عَلِيٌّ أَبَوَا هَذِهِ الامَّةِ»
2. از نظر علمی باید علم خود را از منبع وحی و علوم اهل بیت‌علیهم‌السلام بگیریم.
3. از نظر مالی باید خمسِ درآمدِ خود را بدهیم.
4. از نظر رفتاری، سبک زندگی ما آنگونه باشد که برای امام خود زینت باشیم. «كُونُوا لَنَا زَيْناً وَ لا تَكُونُوا عَلَيْنَا شَيْناً»
5. و امام را بر گفتار و رفتار خویش، ناظر و شاهد بدانیم. «فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ» (توبه، 105) زیرا که مراد از مؤمنانى كه اعمال مردم را مى‏بينند و به آن علم پيدا مى‏كنند، مطابق روایات، امامان معصوم علیهم‌السلام هستند.
* بدانیم که رسول گرامی خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله فرموده است: انتظار فرج افضل اعمال است، نه افضل احوال! پس انتظار، عمل است، نه حالت!
* بدانیم دوران انتظار، دوران نداشتن مشکلات و در رفاه بودن، نیست، همانگونه که انتظارِ تولد کودک، به معنای نداشتن درد زایمان نیست.
* بدانیم انتظارِ ظهور به معنای سکوت و سکون نیست؛ بلکه حرکت مجاهدگونه است. همان‌گونه که ما در شب تاریک، منتظر طلوع خورشید هستیم و در تاریکی نمی‌نشینیم و در زمستان، منتظر آمدن فصل بهار هستیم و در سرما آرام نمی‌نشینیم؛ باید منتظر امام زمان‌علیه‌السلام باشیم و به آیه «وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ» (انفال، 60) عمل کنیم و خود را آماده کنیم.
* بدانیم غایب بودن امام زمان علیه‌السلام به خاطر عملکردِ بدِ ماست. اگر یازده چراغ را در خیابانی شکستند، حق با مسئول اداره برق است که لامپ دوازدهم را نصب نکند. یازده امام را شهید کردند. خداوند آخرین امام را نگهداشت تا زمانی که آمادگی مردم برای پذیرش حضرت مهیا شود.
* بدانیم که وظیفه ما ملاقات با امام نیست؛ بلکه کسب رضایت امام است.
* بدانیم وظیفه ما در دوارن غیبت، ارتباط با نزدیک‌ترین افراد به آن حضرت است و آن حضرت فرمودند: نزدیک‌ترین افراد به ما، فقهای عادلِ بی‌هوس هستند که باید در حوادث، به آن‌ها مراجعه کنیم و مخالفت با آنان، به منزله مخالفت با امام معصوم است. «الّرادُ عَلَيهِم كَالّرادُ عَلَينا»
* بدانیم که در کنار هر حقی، باطلی پیدا می‌شود. در کنار حدیث درست، حدیث جعلی، در برابر تاریخ حق، تاریخ جعلی و در برابر مکتب حق، مکاتب باطل ظهور میکند. امروز مدعیان دروغین ارتباط با امام زمان‌علیه‌السلام کم نیستند و عالمان دین وظیفه دارند با منطق، آن‌ها را رسوا کنند. «وَ لِتَسْتَبِينَ سَبِيلُ الْمُجْرِمِينَ» (انعام، 55)
*مراقب باشیم در دام مدعیان و منحرفان نیافتاده و مسیر را از طریق نایبان، علماء و اندیشمندان پیش ببریم.
* بدانیم که مهم معرفتِ امام است، گاهی در مباحث مهدویت موضوعی را دنبال می‌کنیم که هیچ ثمره‌ای ندارد، مانند ازدواج امام، مکان زندگی امام و... در حالی که ترجمه و تفسیر آیات مهدویت را نمی‌دانیم و با معارف ادعیه و زیارات آشنا نیستیم.
* بدانیم جریان غلط، ارائه چهره خشن از امام عصرعلیه‌السلام است، ما باید جلوه‌های محبت امام را برای همه تبیین کنیم، چون ایشان «رحمة للعالمین»، «الرحمة الواسعة»، «بیمنه رزق الوری» و «امان لاهل الارض» است.
* بدانیم باید به جای تعیین وقت برای ظهور و مطابقت دادن علائم با حوادثی که اتفاق می‌افتد، شرایط را فراهم کنیم. وظیفه ما زمینه‌سازی برای ظهور است.
* بدانیم که اگر افراد جامعه صالح شدند، لیاقت پذیرش مصلح جهانی را خواهند داشت.
بحمدالله در موضوع مهدویت فعالیتهای بسیاری صورت گرفته که امید است مورد قبول حضرتش واقع شود. ولی شاید لازم باشد به این اقدام اشاره شود که در سال 79 با موافقت مقام معظم رهبری دامة‌برکاته، بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود ‌علیه‌السلام تأسیس گردید و تاکنون صدها نفر از طلاب فاضل، دوره‌های تخصصی مهدویت را گذرانده اند و آمادگی دارند معارف مهدوی را به شکل درست تبلیغ و برای عموم مردم تبیین کنند.
صدها عنوان کتاب برای اقشار مختلف جامعه از کودکِ دبستانی تا اساتید دانشگاه، تألیف شده است تا پاسخگوی سوالات و شبهات در این زمینه باشد.
در همه استان‌ها، زیر نظر امام جمعه ی محترم، دفتر بنیاد تاسیس، و فعالیت‌های مهدوی استان را هماهنگی و هدایت میکند.
از خداوند می‌خواهیم در معرفت و بصیرت و مودت و اطاعت، دست ما را بگیرد و نسل ما را از خطرات و انحرافات حفظ نماید تا بتوانیم در مقابل شیّادان و مدعیانِ دروغین و القائات و شبهاتی که مطرح می‌شود، از مرزهای اعتقادی و فکری نسل نو دفاع کنیم و بازویی برای حضرت مهدی ‌علیه‌السلام و مرجعیت دینی و سدّی در برابر هجمه‌های دشمنان باشیم.
«والسلام علیکم»
محسن قرائتی


دانلود بروشور خوب است بدانیم(5 لت ویژه نشر در فضای مجازی)

دانلود بروشور خوب است بدانیم(3لت ویژه چاپ)آخرین ویرایش
در 1398/1/28 12:48

مطالب پربازدید را ببینید
و یا به فهرست بازگردید.

بازگشت به ابتدای صفحه

تلفن
نشانی
021-86034297
تهران، خیابان طالقانی، میدان فلسطین، پلاک 387 کدپستی: ۱۴۱۶۷۱۳۸۱۱
پیامک
30001366